В порядке ликбеза, а также в целях прояснения поставленных ниже вопросов:
Про затвердження Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України
Наказ Міністерства юстиції України
від 3 березня 2004 року N 20/5
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
3 березня 2004 р. за N 283/8882
(витяг)
44. Дружина та чоловік мають рівні права на володіння, користування та розпорядження майном, що належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено домовленістю між ними.
Правочини щодо належного подружжю на праві спільної сумісної власності майна, які потребують обов'язкового нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, а також правочини щодо іншого цінного майна можуть бути посвідчені нотаріусом при наявності письмової згоди другого з подружжя. Справжність підпису на заяві другого з подружжя про згоду на укладення такої угоди повинна бути засвідчена в нотаріальному порядку.
(...)
Якщо жінка та чоловік проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними (дублируется в СК). На майно, що є об'єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою, поширюються вимоги, установлені цією Інструкцією щодо майна, що є правом спільної сумісної власності подружжя. На підтвердження факту проживання однією сім'єю осіб, які не перебувають у шлюбі, нотаріусом можуть бути прийняті: договір про спільне проживання та ведення спільного господарства, рішення суду про встановлення факту спільного проживання однією сім'єю осіб, які не перебувають у зареєстрованому шлюбі, записи в будинкових книгах (паспортах) про постійне проживання або реєстрацію цих осіб за однією адресою тощо, якщо вони разом з іншими документами підтверджують цей факт.
По описанной ситуации есть уточняющие вопросы:
1) о какой "бумаге" идет речь? - о заявлении о согласии на дарение или о договоре, определяющем режим имущества (квартиры).
2) как осуществлялись платежи по обеим сделкам, предшествующим дарению (продажа дома, покупка кв-ры)? Нал?
Кас. основного вопроса. Откровенно говоря, семейное право - не мой профиль, тем не менне позволю себе высказаться. Обжаловать сделку (дарение) субъект может в суде общей юр-ии. В гражданском процессе бремя доказывания возложено на сторону, к-ая ссылается на тот или иной юр. факт. В данном случае таким фактом может быть ошибка/обман/насилие (ст.ст.229-231 ГК) при подписании заявления/договора (см. вопрос №1 выше), что не так просто доказать.
Оговорка 1: выше презюмируем худший вариант признания режима общей собственности на имущества (среди прочего зависит от ответа на вопрос №2 выше);
Оговорка 2: "стратегия атаки" предметно не анализировалась/разрабатывалась - т.е. возможны и другие варианты при достаточной креативности (представителей) истца.
Вывод простым человеческим языком: на первый взгляд (!) похоже на грубый и нечистоплотный шантаж, но есть о чем подумать...
We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars. (O.W.)