Я забув пароль Зареєструватись

Образцы заяв по правам, блокираторам, эвакуаторам RSS

HONDA Право

Добавить в Facebook Добавить в Twitter
#495838»13-03-2008 10:03Образцы заяв по правам, блокираторам, эвакуаторам
+0
Спер у своих аудистов :) Вроде здесь не было..


Забери свои деньги!
Как вернуть в суде штраф за неправильную парковку…

За последний год киевские автомобилисты испытали на себе суровый контроль властей. У некоторых водителей уже начали появляться фобии. Неправильно припарковался - эвакуатор увез авто на штрафплощадку, не купил парковочный талончик - одели крабы на колеса, за разблокировку которого нужно выложить более 100 гривен. Кроме того, водители зачастую не согласны со многими случаями изъятия у них прав за нарушения правил дорожного движения. Как показывает практика, поспорить с властями и работниками ГАИ можно в суде и вполне реально вернуть назад деньги, потраченные на уплату штрафов. Заодно и получить несколько тысяч компенсации за моральный ущерб.

Юрист Сергей Власенко рассказал «Газете…», что все случаи эвакуации припаркованного автомобиля, блокировка колес, и изъятие водительских прав являются незаконным. Поэтому в судебном порядке можно возместить свои растраты и вернуть себе водительские права.

И так, если вы попали в подобную ситуацию, нужно обязательно документировать каждое действие, дабы потом представить их в суде как доказательство. В частности, сохранить все чеки об уплате штрафов, сделать копии актов, протоколов и прочих документов, которые были составлены гаишниками или службой «Киевпастранса», записать все возможные данные сотрудников ГАИ, сотрудников «Киевпастранса» (Ф.И.О, номер жетона, номерные знаки) или номер эвакуатора.
После чего, сразу обратиться в райотдел ГАИ и написать заявление о правонарушении с просьбой вернуть документы или возместить убытки, дабы потом в суде подтвердить, что вы не бездействовали.

В ответ на заявление ГАИ и без суда может принять позитивное решение для заявителя, но это бывает не чаще, чем один раз на десять случаев. После отказа ГАИ автолюбитель может обратиться с иском в суд. В силу большой занятости судов, дата слушания может быть назначена через 1,5-2 месяца.

Свои интересы автомобилист-нарушитель может отстаивать сам, без адвоката. За подачу иска придется заплатить 8,50 гривен (если это не материальное разбирательство, то бишь, без возмещения убытков). Но если автомобиль все же повредили, в казну нужно будет уплатить 5% от стоимости убытка.

«Вероятность успешности судебного дела очень большая, изо всех известных мне случаях выигрывали все», - пояснил юрист Власенко.
Кроме того, можно также попытаться возместить моральный ущерб в несколько тысяч гривен. Хотя в отечественной судебной практике редко кому удается получить подобную дополнительную компенсацию.

Юрист также уверен, что если каждый гражданин будет действовать через суд, столичному руководству все же придется пересмотреть свои распоряжения. Так как суды будут переполнены подобными однотипными исками.

Образцы исков приводим ниже. В них достаточно вписать свои данные и можно обращаться в суд.



Шевченківський районний суд м. Києвавул. Смирнова – Ласточкіна, 10-б, м. Київ, 04053
Скаржник: Іванов Іван Іванович вул. ________, м. Київ, ____тел.: _________ e-mail: ________
Зацікавлена особа: Петренко Петро Петрович
Вул._______ м.Київ, ____Тел. невідомийe-mail -невідомий
Сидоренко Сидір СидоровичВул._______ м.Київ, ____Тел. невідомийe-mail -невідомий
Скарга
на незаконні дії працівників ДАІ

1. Фактичні обставини справи.
Я, громадянин України Іванов Іван Іванович є власником транспортного засобу (автомобілю) державний №________ .

00.00.08 року о 00-00 годин під час керування вищевказаним транспортним засобом мене було зупинено в районі____________ працівниками ДАІ:____________________, номера посвідчен:________________.

Вищевказаними працівниками ДАІ мені було роз’яснено, що мною було порушено правила дорожнього руху, а саме _____________________, що призвело до створення аварійної ситуації. Працівниками ДАІ було складено протокол про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. _______ Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі КУпАП).

В той же час, зазначеним працівниками ДАІ було вилучено моє посвідчення на право керування автотранспортним засобом №_______ від_________ до моменту вирішення даної справи у суді, як вони пояснили за скоєння грубого порушення правил дорожнього руху.

Вважаю, що вищевказані дії працівників ДАІ є незаконним, порушують мої конституційні права, а вилучене посвідчення на право керування автотранспортним засобом підлягає поверненню з огляду на наступне :

2. Мотиви та обґрунтування позовних вимог.
Відповідно до Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою Кабінету міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306 (надалі Правила дорожнього руху), зокрема пунктами 15.1 – 15.14. Згідно з п. 1.9 Правил дорожнього руху, особи, які порушують Правила дорожнього руху, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Єдиним актом законодавства, що встановлює відповідальність за порушення правил дорожнього руху, зокрема і порядку зупинки і стоянки транспортних засобів, є КУпАП.

Жодною із норм КУпАП, Закону України "Про міліцію", іншими актами законодавства України вилучення посвідчення на право керування автотранспортним засобом працівниками ДАІ ні як превентивний захід, ні як санкція за порушення правил дорожнього руху - не передбачено.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, з викладеного вище вбачається, що вилучення мого посвідчення на право керування автотранспортними засобами було вчинено працівниками ДАІ незаконно, а посвідчення підлягає поверненню.

Отже, враховуючи вищевикладене та керуючись ст.19 Конституції України, ст. 267 Кодексу про адміністративні правопорушення України,

ПРОШУ:

1. Прийняти дану скаргу до розгляду;
2. Визнати дії працівників ДАІ щодо вилучення посвідчення на право керування автотранспортними засобами №________ від __:____________________________________ незаконними.
3. Зобов’язати управління ДАІ у _________________ повернути мені посвідчення на право керування автотранспортними засобами №________ від __ .

Додатки:
1. Докази сплати державного мита.

00.00.2008р. Іванов І.І.




Шевченківський районний суд м. Києвавул. Смирнова – Ласточкіна, 10-б, м. Київ, 04053
Позивач: Іванов Іван Іванович вул. _______________, м. Київ тел.: ___________ e-mail: ___________
Відповідач: КП «Київтранспарксервіс» вул. Леонтовича, 6, м. Київ, тел.: невідомий e-mail: невідомий


ПОЗОВНА ЗАЯВА
про визнання відшкодування шкоди завданої незаконними діями

1. Фактичні обставини справи.
Я, громадянин України Іванов Іван Іванович є власником транспортного засобу (автомобілю) державний №________ .

00.00.08 року о 00-00 годин я, залишив свій вищевказаний транспортний засіб біля____________________, що знаходиться за адресою: вул. __________________________, м. Київ.

Вийшовши через ___ хвилин, я віднайшов, що колеса мого автомобілю заблоковано спеціальним блокувальним пристроєм.

Через декілька хвилин, до мене підійшов працівник КП «Київтранспарксервіс» і пояснив, що мій автомобіль було заблоковано у відповідності до п. 1 додатку № 5 «Концепція вдосконалення системи платного паркування транспортних засобів на території міста Києва шляхом її автоматизації» до рішення Київської міської ради № 47/207 від 26.09.2002, оскільки мною не було попередньо у встановленому порядку сплачено послуги паркування.

Також, працівник КП «Київтранспарксервіс»також вказав, що для розблокування коліс автомобіля а маю оплатити послуги паркування в розмірі ____________ а також послуги щодо розблокування коліс в розмірі__________.

Маючи на меті як найшвидше отримати свій автомобіль користування, мною було сплачено вищевказані суми, що підтверджується відповідними квитанціями.

Вважаю, що вищевказані дії працівників КП «Київтранспарксервіс» щодо заблокування коліс мого автотранспортного засобу та стягнення з мене оплати щодо розблокування коліс є незаконними, а завданні цими діями матеріальні збитки підлягають відшкодуванню з огляду на наступне:

2. Мотиви та обґрунтування позовних вимог.

Відповідно до ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Згідно із ч. 1 ст. 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Таким чином, обмежуючи мене здійсненні мого права власності на автотранспортний засіб, а саме позбавляючи мене правомочності користування, працівники КП «Київтранспарксервіс» діяли незаконно.

Окрім того, як випливає із змісту ч. 7 ст. 319 Цивільного кодексу України, обмеження щодо здіснення права власності можуть бути встановлені лише законом, а не рішенням органу місцевого самоврядування.

Слід також зазначити, що як випливає із змісту п. 1 додатку №5 «Концепція вдосконалення системи платного паркування транспортних засобів на території міста Києва шляхом її автоматизації» до рішення Київської міської ради № 47/207 від 26.09.2002 блокування коліс автотранспортного засобу є санкцію за порушення умов паркування.

Проте, єдиним актом законодавства, що встановлює відповідальність за порушення правил дорожнього руху, зокрема і порядку зупинки і стоянки транспортних засобів, є Кодекс про адміністративні правопорушення України.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КУпАП порушення правил зупинки і стоянки тягнуть за собою попередження або штраф.

Жодним актом законодавства прав органів місцевого самоврядування щодо встановлення додаткової адміністративної відповідальності за порушення правил зупинки та стоянки не передбачено.

Окрім того, жодним актом законодавства не передбачена можливість самовільного прийняття рішення про обмеження права власності з метою отримання коштів.

З викладеного вище вбачається, що заблокування коліс мого автомобілю працівникам КП «Київтранспарксервіс» було проведено незаконно , що призвело до порушення моїх конституційних прав та причинило мені матеріальні збитки на суму:_________

Отже, враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 41, 61, Конституції України, ст.ст. 16, 316, 319 Цивільного кодексу України, ст.ст. 3, 109, 118, 119, 120, Цивільного процесуального кодексу України,

ПРОШУ:

1. Прийняти дану позовну заяву до розгляду;
2. Стягнути із КП «Київтранспарксервіс» на користь Іванова І.І. _______________грн. в якості відшкодування матеріальної шкоди завданої незаконними діями щодо заблокування коліс автотранспортного засобу та надання послуг щодо їх розблокування.

Додатки:
1. Докази сплати судового збору.
2.Копія свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу № ___________від _______
3. Квитанція про слати послуг паркування №_____ від _________
4. Квитанція про сплату послуг розблокування коліс №_________ від_________.
5. Копія позовної заяви відповідачу із усіма доданими документами

00.00.2008р. Іванов І.І.




Шевченківський районний суд м. Києвавул. Смирнова – Ласточкіна, 10-б, м. Київ, 04053
Позивач: Іванов Іван Іванович вул. Хрещатик, 25, м. Київ тел.: _________ e-mail: _____________
Відповідач: КП «Київтранспарксервіс» вул. Леонтовича, 6, м. Київ, тел.: невідомий e-mail: невідомий


ПОЗОВНА ЗАЯВА
про визнання відшкодування шкоди завданої незаконними діями

1. Фактичні обставини справи.
Я, громадянин України Іванов Іван Іванович є власником транспортного засобу (автомобілю) державний №________ .

00.00.08 року о 00-00 годин я, залишив свій вищевказаний транспортний засіб біля ________________________, що знаходиться за адресою: вул. _________________________, м. Київ.

На моє здивування, повернувшись на місце де було залишено мій автомобіль через __ хвилин, я його на даному місці не знайшов.

Звернувшись до найближчого наряду ДАІ для повідомлення про зникнення мого автотранспортного засобу та його можливе викрадення, мені працівниками ДАІ було повідомлено, що мій автомобіль за порушення правил зупинки та стоянки було переміщено у примусовому порядку (евакуйовано) на штрафний майданчик КП «Київтранспарксервіс», що знаходиться за адресою:________, працівниками даного підприємства.

Прибувши на вищевказаний штраф майданчик, я дійсно віднайшов там свій автотранспортний засіб, в той же час працівниками КП «Київтранспарксервіс» мені було повідомлено, що для того щоб отримати свій автомобіль, я маю сплати штраф у розмірі: ______, а також оплатити послуги їхнього підприємства щодо евакуації в сумі _____________.
(Варіант. Вийшовши через ____ хвилин, я побачив, що біля мого автомобілю знаходяться працівники ДАІ та працівники КП «Київтранспарксервіс.

Працівниками ДАІ мені було повідомлено, що мною було порушено правила зупинки та стоянки, про що було складено протокол про адміністративне правопорушення відповідальність за яке передбачена ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі КУпАП).)

На моє зауваження, що такого виду адміністративної відповідальності за порушення правил зупинки та стоянки, як примусове переміщення транспортного засобу чинним законодавством не передбачено, працівниками КП «Київтранспарксервіс» мені було повідомлено, що вони керуються пунктами 8.2 – 8.13 додатку 2 «Правила паркування транспортних засобів у м. Києві» до рішення Київської міської ради № 47/207 від 26.09.2002.

Маючи на меті як найшвидше отримати свій автомобіль, мною було сплачено вищевказані суми, що підтверджується відповідними квитанціями.

Вважаю, що вищевказані дії працівників КП «Київтранспарксервіс» щодо примусового переміщення мого автомобіля та стягнення з мене оплати за здіснення даних послуг є незаконним, а мої витрати щодо повернення мого автотранспортного засобу підлягають відшкодуванню з огляду на наступне :

2. Мотиви та обґрунтування позовних вимог.
Порядок зупинки і стоянки транспортних засобів встановлено Правилами дорожнього руху України, затвердженими Постановою Кабінету міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306 (надалі Правила дорожнього руху), зокрема пунктами 15.1 – 15.14. Згідно з п. 1.9 Правил дорожнього руху, особи, які порушують Правила дорожнього руху, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Єдиним актом законодавства, що встановлює відповідальність за порушення правил дорожнього руху, зокрема порядку зупинки і стоянки транспортних засобів, є Кодекс України про Адміністративні Правопорушення (надалі КУпАП).

Жодним актом законодавства не передбачено прав органів місцевого самоврядування щодо встановлення додаткової адміністративної відповідальності за порушення правил дорожнього руху в цілому та зупинки і стоянки зокрема.

Відповідно до ч. 2 ст. 122 КУпАП порушення правил зупинки і стоянки тягнуть за собою попередження або штраф.

Таким чином, відповідальності за порушення правил зупинки та стоянки у вигляді примусового переміщення транспортного засобу чинним законодавством України не передбачено.

В той же час, посилання працівників КП «Київтранспарксервіс» на пункти 8.2 – 8.13 додатку 2 «Правила паркування транспортних засобів у м. Києві» до рішення Київської міської ради № 47/207 від 26.09.2002 є нікчемним оскільки, відповідальність за порушення правил зупинки та стоянки встановлюється лише законом, а саме КУпАП.

Згідно з ч. 1 ст. 61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.

Таким чином, здійснюючи примусову евакуацію мого автомобілю та зобов’язуючи оплатити послуги щодо евакуації, мене по суті було повторно притягнуто до адміністративно відповідальності на рівні із сплатою штрафу у порядку встановленому КУпАП.

Окрім того, надання послуг здійснюється виключно на добровільних засадах, якщо інше не встановлено законом. Жодним актом законодавства обов’язковість отримання та оплати послуг евакуації автотранспортних засобів не передбачена.

Жодних договірних відносин між мною та КП «Київтранспарксервіс» про надання послуг евакуації мого автомобілю ніколи не існувало. Я ніколи не потребував та не замовляв в КП «Київтранспарксервіс» послуги з евакуації мого транспортного засобу .

Таким чином, надання послуг щодо евакуації мого автотранспортного засобу було вчинено проти моєї волі та є незаконним.

Слід також зазначити, що примусове переміщення мого транспортного засобу, спричинило тимчасове обмеження у здійсненні мною права власності на автомобіль.

Відповідно до ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

З викладеного вище вбачається, що примусове переміщення мого транспортного засобу працівниками КП «Київтранспарксервіс» було здійснено незаконно, призвело до порушення моїх конституційних прав та причинило мені матеріальні збитки на суму:_________

Отже, враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 41, 61, Конституції України, ст.ст. 16, 316, 319 Цивільного кодексу України, ст.ст. 3, 109, 118, 119, 120, Цивільного процесуального кодексу України,

ПРОШУ:

1. Прийняти дану позовну заяву до розгляду;
2. Стягнути із КП «Київтранспарксервіс» на користь Іванова І.І. _______________грн. в якості відшкодування матеріальної шкоди завданої незаконними діями щодо примусового переміщення транспортного засобу.

Додатки:
1. Докази сплати судового збору.
2. Копія свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу № ___________від _______
3. Квитанція про слати послуг евакуації №_____ від _________
4. Копія позовної заяви відповідачу із усіма доданими документами

00.00.2008р. Іванов І.І.

http://pk.kiev.ua/city/2008/03/04/183729.html/print/
С тренером по борьбе может справиться только тренер по стрельбе :)))
#495857»13-03-2008 10:24Re: Образцы заяв по правам, блокираторам, эвакуаторам
+0
SHOOTER:Спер у своих аудистов :) Вроде здесь не было..


Забери свои деньги!
Как вернуть в суде штраф за неправильную парковку…

...Как показывает практика, поспорить с властями и работниками ГАИ можно в суде и вполне реально вернуть назад деньги, потраченные на уплату штрафов. Заодно и получить несколько тысяч компенсации за моральный ущерб.


Это теория или опыт реальных ситуаций?
Хочешь рассмешить Бога - расскажи ему о своих планах
#557266»06-06-2008 16:26Образцы заяв по правам, блокираторам, эвакуаторам
+0
Здравствуйте
По поводу блокировки колес - понятно, что сама блокировка не слишком законна, и можно попытаться отбить свои деньги - но это долго, хлопотно, и маловероятно.

Мой колега недавно попал в такую ситуацию, на главном железнодорожном вокзале, и решил вопрос намного быстрее.
Технология следующая: поддомкрачиваем машину, спускаем колесо, стягиваем краба, накачиваем колесо. Если нет насоса - откручиваем колесо, ставим запаску. Уезжаем, увозя краба с собой (!).

Как правило, крендели, которые нацепили краба, крутятся где-то неподалеку. Поскольку технология эта им знакома - все хорошее придумано до нас, то при первых признаках ее применения (домкрат и т.д), они снимают краба, и свои претензии заодно. (В случае моего коллеги все так и было.)
Предположительно, они так же будут недовольны попытками увезти эту хрень с собой.

Вопрос - с точки зрения закона - то, что на моей машине - мое, увозим, и пошли они в пень - нечего было цеплять? Или лучше оставить им, и не связываться?

Далее, стоит ли, в таких случаях, обращаться к милиции, постовым и т.д.?
#557299»06-06-2008 16:51Образцы заяв по правам, блокираторам, эвакуаторам
+0
Dr. Watson:
Как правило, крендели, которые нацепили краба, крутятся где-то неподалеку. Поскольку технология эта им знакома - все хорошее придумано до нас, то при первых признаках ее применения (домкрат и т.д), они снимают краба, и свои претензии заодно.

...Ага, или, как вариант, пока ты возишься с одним колесом - цепляют еще 3 краба на остальные Cool
#590070»28-07-2008 10:03Образцы заяв по правам, блокираторам, эвакуаторам
+0
А как быть если, к примеру, эти кренделяодели краба на правое колесо, и не наклеили соответсвующих наклеек/листов/предупрждающих бумажек. А ты начал движение, в лучшем случае ты не тронишься, а если повредишь авто. Что тогда? как действовать? Кто виноват?
Жизнь грустная, зато зарплата смешная.
#600864»12-08-2008 12:23Образцы заяв по правам, блокираторам, эвакуаторам
+0
Решил не создавать новую тему, а запостить здесь (выдается поиском на "Эвакуатор").
Собсно сабж. Еак Вы наверное заметили, около месяца в стольном граде опять полным ходом орудуют эвакуаторы, но мало кто знает, что правила, по которым теперь могут "зафрахтовать" наши хонды и прочая НЕСКОЛЬКО изменились  Twisted Evil  
Итак Правила с выделенными МЕСТАМИ-ДЛЯ-ТЫКАНИЯ-НОСОМ (подчеркнуто):

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ТРАНСПОРТУ
ВИКОНАВЧОГО ОРГАНУ
КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
(КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ)
МВС УКРАЇНИ
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ
В МІСТІ КИЄВІ


НАКАЗ
м. Київ
16.07.2008

Про затвердження Порядку взаємодії між Головним управлінням МВС України в місті Києві та Головним управлінням транспорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації щодо припинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з порушенням правил зупинки і стоянки транспортних засобів
Відповідно до статей б 260, 264 Кодексу України про адміністративні правопорушення, статті 10, пунктів 7 та 21 статті 11 Закону України «Про міліцію», підпунктів 9 та 14 пункту 5 Положення про Державну автомобільну інспекцію Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 року № 341, рішення Київської міської ради від 15 березня 2007 року № 261/922
НАКАЗУЄМО:1. Затвердити Порядок взаємодії між Головним управлінням МВС України в місті Києві та Головним управління транспорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо припинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з порушенням правил зупинки і стоянки транспортних засобів (додається).
2. УДАІ ГУМВС України в місті Києві створити постійно діючі групи у складі полку дорожньо-патрульної служби і районних відділів ДАІ ГУМВС України в місті Києві для забезпечення роботи по виконанню цього наказу.
3. Комунальному підприємству виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтранспарксервіс» та УДАТ ГУМВС України в місті Києві:
3.1. Довести до особового складу УДАІ ГУМВС України в місті Києві та працівників КП «Київтранспарксервіс» Порядок взаємодії між Головним управлінням МВС України в місті Києві та Головним управління транспорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо припинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з порушенням правил зупинки і стоянки транспортних засобів, та організувати роботу по детальному її вивченню з прийняттям відповідного заліку.
3.2. Провести через засоби масової інформації широку роз'яснювальну роботу серед мешканців та гостей міста Києва щодо змісту Порядку.
3.3. Організувати функціонування інформаційно-диспетчерського пункту для надання необхідної інформації та допомоги учасникам дорожнього руху.
3.4. Обладнати для працівників ДАІ робочі місця в приміщеннях на спеціально обладнаних майданчиках для оперативного оформлення адміністративних матеріалів відносно водіїв, транспортні засоби яких затримано та доставлено.
4. Комунальному підприємству виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтранспарксервіс» (Поліщук О.М.):
4.1. Для забезпечення виконання нього наказу створити у складі КП «Київтранспарксервіс» постійно діючі мобільні групи та забезпечити їх необхідними матеріально-технічними засобами.
4.2. При необхідності додатково створити на спеціально обладнаних майданчиках належні умови для прийому, зберігання та видачі власникам затриманих транспортних засобів.
5. Наказ Головного управління транспорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Головного управління МВС України в місті Києві від 18 грудня 2007 року № 83/167 визнати таким, що тратив чинність.
6. Наказ довести до особового складу УДАІ ГУ МВС України в місті Києві, працівників Головного управління транспорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та комунального підприємства «Київтранспарксервіс».
7. Контроль за виконанням нього наказу покласти на Головне управління транспорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Головне управління МВС України в місті Києві в частині, що їх стосується,
8. Наказ у встановленому порядку зареєструвати в Головному управлінні юстиції у місті Києві.

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Головного управління транспорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) і Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у м. Києві від 16 липня 2008 року № 41/104.


ПОРЯДОК
взаємодії між Головним управлінням МВС України в м. Києві та Головним управлінням транспорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо припинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з порушенням правил зупинки і стоянки транспортних засобів


І. Загальні положення.
1.1. Цей акт визначає порядок затримання транспортних засобів у разі порушень водіями правил зупинки і стоянки, якщо це загрожує безпеці дорожнього руху або безпеці громадян, і взаємодії Головного управлінням МВС України в місті Києві та Головного управління транспорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо припинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з порушенням правил зупинки і стоянки транспортних засобів (далі — Порядок).
1.2. Відповідно до статті 10 Закону України «Про міліцію» серед основних обов'язків міліції є забезпечення безпеки громадян, припинення адміністративних правопорушень, вжиття в межах своєї компетенції заходів до їх усунення.
1.3. З метою забезпечення виконання зазначених обов'язків, згідно з пунктом 21 статті 11 Закону України «Про міліцію» міліції надається право затримувати і доставляти у встановленому порядку транспортні засоби для тимчасового зберігання на спеціальних майданчиках чи стоянках.

2. Підстави та порядок затримання транспортного засобу та переміщення його на спеціально обладнані майданчики.2.1. У разі виявлення випадків залишення водієм транспортного засобу на вулично-шляховій мережі з порушенням встановлених правил зупинки і стоянки, якщо це загрожує безпеці дорожнього руку або безпеці громадян, працівник Державтоінспекції (далі — працівник ДАІ) затримує транспортні засоби для доставлення і тимчасового зберігання на спеціальних майданчиках чи стоянках, якщо іншим чином не можна припинити адміністративне правопорушення.2.2. Працівник ДАІ через чергового по УДАТ або інформаційно-диспетчерську службу викликає мобільну групу з автомобілем-евакуатором.
2.3. В присутності двох понятих і працівника КП «Київтранспарксервіс», якому передасться транспортний засіб для доставлення на спеціальний майданчик чи стоянку, працівник ДАІ складає протокол огляду і затримання транспортного засобу у 3-х примірниках (додаток № 1), який містить такі відомості:
дату, час, місце порушення і підстави для огляду, затримання та доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку;
посаду, місце роботи, прізвище, ім'я, по батькові та підпис особи, яка приймає рішення про огляд, затримання та доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку;
тип, марку, державний реєстраційний номер, перелік візуальних недоліків та пошкоджень на транспортному засобі, що затримується та доставляється на спеціальний майданчик чи стоянку;
найменування, адресу та номер телефону КП «Київтранспарксервіс», яке здійснює доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку;
адресу місця зберігання транспортного засобу;
посаду, прізвище, ім'я особи, яка виконує роботи з доставлення транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку, її підпис;
посаду, прізвище, ім'я особи, яка приймає транспортний засіб на зберігання, її згоду (з особистим підписом) з переліком візуальних недоліків та пошкоджень на ньому;
показники одометра автомобіля — евакуатора до початку руху та при прибутті до спеціально обладнаного майданчика;
фото транспортного засобу (за необхідності).
Протокол огляду та вилучення повинен бути пронумерований типографським способом, зокрема, на ньому має проставлятися серія і номер.
Усі реквізити протоколу огляду та затримання заповнюються розбірливим почерком, українською мовою. Не допускається закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до нього, а також внесення додаткових записів до відповідної його частини після її підписання понятими.
Особа, яка здійснює доставлення затриманого транспортного засобу, опечатує конструктивно передбачені місця доступу в транспортний засіб.
2.4. Доставлення транспортного засобу на спеціально обладнаний майданчик здійснює підрозділ КП «Київтранспарксервіс» за допомогою спеціальних технічних пристроїв автомобілями-евакуаторами.
2.5. Про отримання автомобіля працівник КП «Київтранспарксервіс» ставить підпис в протоколі і отримує 3 примірники протоколу: для чергового по спеціально обладнаному майданчику, для працівника ДАІ і для водія-порушника.
2.6. Після складання працівником ДАІ протоколу, зазначеного у пункті 23 цього Порядку, транспортний засіб за допомогою спеціальних технічних пристроїв завантажується працівниками КП «Київтранспарксервіс» на автомобіль-евакуатор та доставляється на спеціально обладнаний майданчик.
На місці, де знаходився транспортний засіб, працівник КП «Київтранспарксервіс» залишає інформацію для водія (додаток 2).
2.7. Про затримання і доставлення транспортного засобу на спеціально обладнаний майданчик працівник ДАІ негайно повідомляє в чергову частину при УДАІ для обліку та надає необхідну інформацію водію на його звернення.
2.8. У разі, коли водій з'являється на місці правопорушення в момент виконання робіт по завантаженню транспортного засобу, працівник ДАІ не затримує транспортний засіб, а складає адміністративний протокол про порушення правил зупинки і стоянки. При цьому порушення має бути усунуто протягом максимально короткого строку.
У такому випадку, фактично виконані КП «Київтранспарксервіс» роботи (виїзд евакуатора, завантаження, розвантаження транспортного засобу) не оплачуються.

2.9. Затриманий транспортний засіб відповідно до протоколу огляду і затримання транспортного засобу приймається на спеціально обладнаний майданчик черговим з відповідним оформленням прийняття на зберігання та записом у журналі реєстрації і утримується згідно з Правилами зберігання транспортних засобів на автостоянках, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від22 січня 1996 року № 115.
2.10. Водій після отримання інформації з чергової частини УДАІ або від працівника ДАІ (працівника КП «Київтранспарксервіс») про причину затримання транспортного засобу та місце його знаходження звертається до чергового по спеціально обладнаному майданчику.
2.11. На підставі протоколу про огляд та затримання транспортного засобу працівником ДАІ на спеціально обладнаному майданчику складається адміністративний протокол про порушення водієм правил дорожнього ручу та робиться відповідна відмітка у дозволі на отримання автомобіля. До адміністративного протоколу працівником ДАІ додасться 1 примірник протоколу огляду та затримання транспортного засобу.
2.12. Транспортний засіб видасться (повертається) власнику або особі, яка має право на користування цим транспортним засобом, після складання адміністративного протоколу за фактом вчиненого ним порушення Правил дорожнього ручу, отримання дозволу від працівника ДАІ та за умови оплати власником або особою, яка має право на користування цим транспортним засобом, робіт із доставлення та зберігання транспортного засобу згідно з тарифами, затвердженими у встановленому порядку. У разі відмови власників або осіб, які мають право на користування транспортним засобом, від оплати зазначених робіт, транспортний засіб повертається, а кошти стягуються у судовому порядку відповідно до чинного законодавства України.Доступ водія до транспортного засобу, який знаходиться на спеціально обладнаному майданчику, здійснюється в присутності особи, відповідальної за її зберігання — чергового цього майданчика,
2.13. Роботи із доставляння та зберігання транспортних засобів, водії яких порушили правила зупинки і стоянки, оплачуються їх власниками або особами, які мають право на користування ними, шляхом перерахування коштів через установи спеціалізованих банків чи Ощадного банку України на рахунок КП «Київтранспарксервіс», або шляхом готівкового розрахунку через касу КП «Київтранспарксервіс», або через паркувальний автомат з допомогою чіп (смарт)-картки, або безпосередньо працівнику КП «Київтранспарксервіс», який виконує зазначені роботи, з оформленням розрахунку через касовий апарат.
2.14. Матеріальну відповідальність згідно з чинним законодавством за збереження та неушкодженість транспортних засобів при їх завантаженні, доставленні до спеціально обладнаних майданчиків та зберіганні на них несе КП «Київтранспарксервіс», яке безпосередньо здійснює зазначені роботи.
2.15. Положення цього Порядку не поширюються на транспортні засоби з номерними знаками дипломатичних установ.

3. Порядок оскарження дій посадових осіб.3.1. Дії і рішення посадових осіб, пов'язані із виконанням цього Порядку, можуть бути оскаржені до вищестоящого органу (в залежності від підпорядкування) або до суду.
3.2. Розгляд скарг власників транспортних засобів чи осіб, які мають право на користування ними здійснюється відповідно до Закону України «Про звернення громадян».

FYI: к Приказу есть приложения - образцы протокола и разрешения, но ничего необычного в них обнаружено не было, за сим приложения не были удостоены внимания ХМ (итак многа букаф).

Есть у меня еще в могильничке таблица с тарифами, но она по-человечески не выкладывается. Если у кого есть интерес - обращайтесь - скину в Ворде. Бриф: услуги загрузить-отгрузить - от 100 до 400 грн. (в зависимости от объема и возраста авто - всего 6 групп) + километраж эвакуатора - от 8 до 30 грн/км
We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars. (O.W.)


Востаннє редаговано: must@ng (12-08-2008 12:51), редаговано 5 раз

Форум : HONDA Право