В продовження.
X-Lady, в твоїй ситуації треба зважати на положення ст. 120 Земельного кодексу, а саме:
Стаття 120. Перехід права на земельну ділянку у разі набуття права на жилий будинок, будівлю або споруду
1. У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
2. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
4. У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди.
6. Істотною умовою договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, є кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з набуттям права власності на ці об'єкти.
Укладення договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що пов'язане з переходом права на частину земельної ділянки, здійснюється після виділення цієї частини в окрему земельну ділянку та присвоєння їй окремого кадастрового номера.
Схожу ситуацію в свій час прокоментував Держкомзем в своєму листі-роз'ясненні від 21.04.2010 р.:
Щодо поділу спільної земельної ділянки при відчуженні права власності на половину житлового будинку
Відповідно до статті 355 Цивільного кодексу України майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно). Майно може належати особам на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності. Право спільної власності виникає з підстав, не заборонених законом. Спільна власність вважається частковою, якщо договором або законом не встановлена спільна сумісна власність на майно.
У випадку, коли житловий будинок офіційно не розділений, за загальним правилом частки у праві спільної часткової власності вважаються рівними, якщо інше не встановлено за домовленістю співвласників (частина перша статті 357 Цивільного кодексу України).
Частиною першою статті 361 Цивільного кодексу України передбачено право співвласника самостійно розпоряджатися своєю часткою у праві спільної часткової власності. Для розпорядження своєю часткою кожен співвласник може вимагати виділення своєї частки. У випадку, коли співвласників є двоє, настає поділ майна, що знаходиться у спільній частковій власності.
Тому, згідно з вимогами чинного законодавства, для передачі права власності на половину будинку іншій особі необхідно здійснити виділення частки (фактично поділ будинку з наступною реєстрацією цієї частки в бюро технічної інвентаризації) та отримати відповідну довідку відповідно до інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна.
Після отримання відповідної довідки необхідно укласти договір про поділ нерухомого майна. Відповідно до частини третьої статті 367 Цивільного кодексу України договір про поділ нерухомого майна, що є у спільній частковій власності, укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.
Укладення договору, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що пов'язане з переходом права на частину земельної ділянки, здійснюється після виділення цієї частини в окрему земельну ділянку та присвоєння їй окремого кадастрового номера.
Відповідно до частини третьої статті 88 Земельного кодексу України учасник спільної часткової власності має право вимагати виділення належної йому частки складу земельної ділянки.
Згідно з положеннями частини шостої статті 120 Земельного кодексу України та частини другої статті 377 Цивільного кодексу України розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, є істотними умовами договору, який передбачає набуття права власності на ці об'єкти. Так, відповідна частина земельної ділянки, що переходить до набувача частини будівлі або споруди, формується в окрему земельну ділянку в порядку, визначеному статтями 55, 56 Закону України "Про землеустрій" з відповідним встановленням меж нової земельної ділянки та присвоєнням кадастрового номера.
З наведеного випливають два висновки. Гарна новина полягає в тому, що ти як співвласник можеш отримати право на частину земельної ділянки під своєю (майбутньою) частиною будинку. Друге: тобі для цього потрібно буде домовлятися з сусідом-співвласником шляхом укладення з ним спеціального нотаріального договору в порядку ст. 367 ЦК. Підозрюю, що сусіду всі ці вправи з землею непотрібні. Тому тобі треба бути готовою займатися всім самій. Фінансувати, відповідно, також. В процесі можуть знадобитися підписи сусіда, тому бажано одразу отримати від нього нотаріальну довіреність на представництво його інтересів з питань оформлення прав на земельну ділянку під будинком.
Правомірність відчуження частини будинку до виділення окремої земельної ділянки
Окреме питання: чи застосовується до описаної ситуації припис абз. 2 ч. 6 ст. 120 ЗК, який вимагає виділити земельну ділянку під частиною будинку перед відчуженням цієї частини будинку. Цю норму можна прочитати так, що чинний власник взагалі не може відчужити (продати/подарувати) свою частину будинку до виділення частини земельної ділянки (під всім будинком) в окрему земельну ділянку та присвоєння їй окремого кадастрового номера. Це питання дискусійне. Є аргументи на захист обох позицій. Можна глянути суд. практику.
Відсутність земельної ділянки в кадастрі (довідково)
Земельна ділянка під будинком не пробивається в Публічній кадастровій карті по кадастровому номеру, зазначеному в договорі дарування. Тобто наразі її в кадастрі немає. Чому? – треба з'ясовувати в земельних ресурсах (до угоди) і забезпечувати її відображення в кадастрі. В іншому випадку невідомо, які тебе можуть чекати сюрпризи на етапі оформлення прав на землю.
Дарування проти купівлі-продажу
Не можу погодитися з висловленою тезою, що для набувача дарування краще за купівлю. У разі розірвання договору дарування і повернення сторін у попередній стан, обдарований поверне будинок дарувальнику, натомість, не матиме права вимагати повернення сплачених коштів, на відміну від договору купівлі продажу. Крім того, ст. 727 ЦК передбачає особливі підстави для розірвання договору дарування на вимогу дарувальника, які не передбачені для договору купівлі-продажу. Враховуючи якість правосуддя в Україні, вважаю купівлю-продаж надійнішим інструментом для набувача. ДКП принаймні забезпечує, в разі розірвання договору, право вимагати повернення сплачених за майно коштів.
We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars. (O.W.)